Targaryen vs Greyjoy (1.7) – relacja z gry A Song Of Ice And Fire

Cześć 🙂 Tym razem chciałem zaprezentować wam raport bitewny, jaki spisał z pierwszej swojej bitwy Kędzior, z którym znamy się dobrych kilka lat. Khalasar stoczył bój z armią Greyjoy’ów, a co dokładniej z tego wyszło i do jakich wniosków doszedł autor – o tym w relacji. Kędziorowi dziękuję za podesłanie tekstu, a was zapraszam do przewijania w dół i czytania 😉 Będą zdjęcia, będzie tekst.

Witam!

Po kilku miesiącach czekania na nową – „nieedycję” udało mi się w poniedziałek zagrać pierwszą grę w ASOIAF z moim dobrym kolegą zwanym Hansolo, który również debiutował w tym systemie.

Flota abordażowa Greyjoy’ów, dowodzona przez Victariona zdesantowała się tuż naprzeciw Khalasaru Drogo!

Wystawiliśmy armie na 30pkt. Ja chcę grać kawalerią, czysto DothRacką, ale przy aktualnych zasadach oficerów KO i jednym luźnym punkcie zdecydowałem się użyć najemnego szefa do łuczników i nie żałowałem, zresztą jego zasady wg mnie dobrze wpisują się w klimat Władców Koni. Mężnych, ale łasych na bogactwa.

Khal Drogo + Weterani

Screamers + Outrider KO

Outriders + Fortune Seeker

Xaro Xhaon Daxos

Illyrio Mopatis

Greyjoye:

Victarion + Reavers

Nute + Reavers

Harlaw Reapers

Ironborn Archers + Reaver Captain

Erik Ironmaker

Rodrik Harlaw

Zagraliśmy pierwszy scenariusz, wylosowaliśmy 3 tereny i trafiliśmy 2 murki oraz palisadę.

Krzysiek wybrał stronę wystawienia,a ja przekazałem mu pierwszeństwo.

Pierwszą akcją był wymarsz oddziału Reavers Nute na znacznik.

Następnie Xaro zmusił ich do testu męstwa wpływając, by tracili dodatkowa ranę za porażkę, ale test morale zdali.

Później siedzący NCU dał Krzyśkowi dodatkowe karty i Panicked na Screamersów, natomiast mój gruby wsiadł na konika, blokując wyjście łuczników Greyjoy’ów i pozwalając podjechać Outriderom bliżej Nute.

Dzięki temu w swojej aktywacji Outriders wykorzystali fakt nie używania manewru z kawalerii i zasadę wydłużenia zasięgu strzał i wykonałem pierwszy rzut kostkami w ASOIAF, trafiając na 3+ 6 kości z 7.

Reaversi pancerz nieźle poturlali i tylko 3 przeciwników padło, przy okazji zdając też męstwo. A po chwili zresztą wrócili na pole bitwy.

Natomiast moi łucznicy postanowili im nie odpuszczać i wciąż korzystając z długiego zasięgu łuków oraz ze wsparcia obu NCU – w kolejnej turze poleciały w oddział Nutę 2 salwy, sprowadzając Reaversów do tylko 2 jednostek.

W centrum pola walki następowały lekkie manewry, Greyjoye z Victarionem zostali dopakowani dwoma tokenami Pillage i zbliżyli się nieco, a Screamers i Weterani trzymali dystans poza zasięgiem wrogiej szarży. Oddział Khala został pobłogosławiony krwią smoka. Jeden z Wyjców odjechał pozwiedzać po spanikowanym teście z korony.

Następnie, w swojej aktywacji, łucznicy dostali od Khala rozkaz rozjechania wrogów i wykonali Ride By Attack na Reaversów z Nutem, kończąc ruch za plecami ich i Vica. Krzysiek natomiast zagrał kartę What Is Dead May Never Die i nie dość że oddział wrócił, to jeszcze z 3 wojakami.

W międzyczasie Krzysiek chciał wprowadzić łuczników na pole bitwy, ale wykorzystałem kartę Field Control i zablokowałem mu tą opcję, zmuszając do Shift 3 cale wybranej jednostki – w związku z czym Vic zbliżył się niebezpiecznie do Khala Drogo, dostając dodatkowo Weakened.

Oddział Braci Krwi z Drogo mógł wbić się na frontalną szarżę w dopakowanych wojaków Victariona, ale nie dość, że po drodze był mur psujący atak, to jeszcze blisko czaili się Reapersi Harlawów, czyhający na kontrszarżę… W związku z tym zaszczyt szarży wzięli na siebie Screamers, a dzięki ruchowi z zasady kawalerii i następnie szarży dali radę się wbić w bok oddziału Victariona i to tak, że wyjechali poza LoF Reaversów.

Wbili przeciwnikowi Vulnerable i ubili w galopie sześciu morskich, a kolejnych trzech uciekło.

Victarion odpowiedział krwawo, używając karty i atakując tak, jakby miał pełne szeregi wrogów. W wirze walki zapomniałem, że Screamersi zostali wsparci przez Outridera KO i Reaverzy powinni trafiać na 3+ (z dwoma pillagami), a nie na 2+. Niestety sporo ran wpadło, Screamersi ustali na bodaj 4 życiach.

Aczkolwiek teraz przyszła pora na ruch Khala – wódz zakrzyknął Addrivat! i rzucił się w wir walki, ścinając głowę Victariona, podczas gdy jego Weterani wykończyli resztę oddziału z łuków i arakhów.

Moja kawaleria obróciła się ku wrogom i teraz nadeszła pora na kontrszarżę Reapersów – wbili się w Weteranów, ścinając jednego z kawalerzystów i raniąc kolejnego, po czym Weterani wykorzystali rozkaz odwrotu i wycofali się na z góry ustalone pozycje.

Na początku kolejnej tury Reapersi dobili zmęczonych Screamersów, chociaż tym razem pamiętałem o Disrupt. Na polu walki pojawili się też łucznicy Greyjoy’ów, przywitani od razu przez Xaro stracili cały szereg.

Następnie Drogo poprawił pozycję i wypróbowałem, czy da się wybić cały oddział w jednym ataku.

Weterani, wzmocnieni Krwią Smoka oraz Ogniem i Krwią, ostrzelali Reapersów, ubijając dwóch, po czym w brutalnej szarży wybili i zmusili do ucieczki całą resztę.

Na placu boju pozostały dwa oddziały z khalasaru i Żelaźni łucznicy, którzy próbowali coś ustrzelić, ale sami zostali zaatakowani przez Outridersów i tylko jeden przetrwał, zdając zresztą męstwo.

W tym też momencie gra się skończyła, gdyż graliśmy do 8 punktów, a po drodze trochę zbieraliśmy (poza mordowaniem) i było już 9:2.

Podsumowując – jestem bardzo zadowolony nie tylko z wyniku potyczki, ale i z systemu. Ciekawe połączenie zasad jednostek, bonusów z kart i z planszy taktycznej.

Jestem też bardzo pozytywnie zaskoczony mocą ofensywną Outridersów, choć tutaj istotnym wsparciem było dorzucenie do nich Fortune Keepera… Trzeba będzie skonwertować któregoś DothRaka na niego, bo świetnie się zgrywa z tymi łucznikami.

Fajnie też grało mi się Xaro z jego kilkoma opcjami wpływania na jednostki na polu walki. Z zasady Illyrio skorzystałem raz i myślę, żeby wypróbować jakąś alternatywę, choćby nudną, jak mi się zdaje, Khaleesi (ale zawsze wspiera oddział w walce wręcz i czyści znacznik).

PozdRawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.