Starter: Nomads (wersja Icestorm)

BannerNom

Nomadzi – starter dla listy ogólnej (132 punkty w wersji bazowej lub 165 punktów z limitowaną Healerką i 1,5 SWC)

Panie i Panowie, przed wami starter do Nomadów, najprawdopodobniej najbardziej zakręconej frakcji w systemie bitewnym Infinity. Omawiany zestaw to 6 modeli wydanych w czasach premiery Icestorm’a. Teraz ów zestaw wyszedł jako samodzielne pudełko, ale jego pierwowzór (pakowany razem ze starterem PanOceanii i zestawem makiet/znaczników) zawierał jeszcze siódmy, limitowany model, o którym wspomnę dopiero na końcu tekstu.

Corvus Belli zaserwował w tej odsłonie trzech reprezentantów lekkiej piechoty, jednego ze średniej piechoty, jednego zwiadowcę i jednego, ciężkiego tuza. Sami przyznacie, że oryginalności tu zero. Na szczęście, gdyż te szablonowe zestawienia bardzo dobrze sprawdzają się na start waszego grania! 🙂

Alguacil

Alguacile, czyli przykład na to, że każdy ma swoich Fizylierów, ale nazywają się inaczej 😉 U Nomadów pospolitymi „trepami” pozostają Ci kolesie. Wraz z wyjściem zestawu Icestorm zmienili się nie do poznania. Nowe rzeźby stały się jakieś takie szczuplejsze i smuklejsze. Właśnie je otrzymacie w najnowszym starterze. Pierwsze zdanie z tego akapitu nie zostało doczepione przypadkiem. Rzeczywiście Alguacile są bardzo podobni do swoich odpowiedników u Niebieskich, zarówno jeśli chodzi o koszt, jak i dostępne profile. Hola hola, ale gdzie różnice, w końcu chciałem Nomadów?! O ile tamci lepiej strzelają, o tyle Ci mają wyższego WIP, przydatnego na przykład do hakowania czy robienia misji. Na wyposażeniu karabiny combi, a jakże by inaczej. Za dodatkowe punkty, podobnie jak u „tych drugich” z Icestorm’a można awansować tychże żołnierzy na obserwatorów czy cyber-napastników. To na ich barkach spoczywają najbardziej niewdzięczne obowiązki, a bazą wypadową pozostaje Corregidor, najbardziej zmilitaryzowany fragment ich wiecznie wędrującej przestrzeni 🙂

Grenzer

Grenzer to delegat z Tunguski, a więc fruwającej twierdzy, uginającej się pod ciężarem elektroniki i komputerów wszelkiej maści. Jego profil to nowość dla Nomadów i zarazem kolejny akcent niewydanej jeszcze armii sektorowej. Bardzo elegancki model ładnie koresponduje z tym, co mamy na papierze. Świetny strzelec, w dodatku doposażony w cacko pomagające zwalczać wrogie kamuflaże, ale nader wszystko osłona biotechnologiczna na wysokim poziomie. Niektórzy by powiedzieli, że nawet za wysokim jak na średni segment piechoty 😉 Uzbrojony w karabin snajperski typu multi, a więc z opcją doboru amunicji, zależnie od tego, z kim ma mieć do czynienia. Dobrze ustawiony będzie bronił podejścia do naszych pozycji. A pisząc krócej: po prostu snajper.

Spektr

Spektr to z kolei po prostu zwiadowca. Wróć, nie tak po prostu, co to, to nie. Wraz z Grenzerem reprezentuje interesy Tunguski, a w omawianym zestawie pełni bardzo ważną funkcję – rozpoznanie i walka na przedpolu. To naprawdę mocny punkt i oparcie dla Nomadów, co widziałem w kilku grach demo Icestorm. Model punktowo nie kosztuje zbyt wiele, ale potrafi naprawdę sporo. Pewnie przyzwyczailiście się, że Corvus Belli prawie zawsze konstruuje zwiad na zasadzie klasycznego kamuflażu i infiltracji. Bingo, tyle że Spektr ma kamuflaż termooptyczny. Ten sam, który pozwala rozpocząć bitwę bez jakiegokolwiek ujawniania jego położenia na polu bitwy i ten sam, którego tak trudno trafić w konwencjonalny sposób (a to przez wzgląd na wysoki, ujemny modyfikator -6). Ponadto, co nie rzuca się w oczy, taszczy ze sobą zestaw 3 min, umie strzelać plus cechuje go wysoki WIP (notabene można zagrać nim jako ofensywnym hakerem, ale to za dodatkowe punkty i kosztem min).

Mobile

Zestaw domyka nie kto inny, jak Mobilna Brygada. Jednostka, która była już na łamach serii starterowej, ale doczekała się tak ładnej, odświeżonej miniatury, że byłoby nie fair przejść nad nią do porządku dziennego 😉 Grając Nomadami trzeba pamiętać, że to armia, która ciężką piechotą NIE STOI. Innymi słowy: pełen wybór w każdym segmencie właśnie poza regimentami w pancerzach wspomaganych. Brygada pochodzi z Corregidoru, więc współpraca z Alguacilami nie jest dla niej nowością. Parametrowo jest bardzo podobna do ORC’a, ale o ile w PanOceanii ten ma tytaniczną konkurencję, o tyle tutaj rywali prawie że nie ma i każdy, kto chce wzmocnić swój kontyngent czymś cięższym serdecznie wita Mobilną Brygadę w swoich szeregach (bo nie ma innego wyjścia). Choć strzela nieco słabiej od „zielonoskórego”, to ma jednak więcej siły, zdolność courage i lekki miotacz ognia na podorędziu. To wystarczająco sporo, by rzucić ją do ataku w każdych warunkach, a nawet awansować ją na porucznika.

BONUSOWO:

Reverend

Reverend Healer. To całkowicie nowy profil, a w momencie pisania tekstu o tym starterze był to także model ekskluzywny, ponieważ z pierwszej ręki otrzymali go wyłącznie Ci, którzy zdecydowali się zainwestować w Operation: Icestorm. To jedyny akcent Bakunina w omawianym zestawie startowym. Czy wnosi on tak wiele do Nomadów na liście ogólnej? Niewątpliwie najważniejsza rzecz to niesienie pierwszej pomocy poszkodowanym. Healerka jak sama nazwa wskazuje nie raz i nie dwa była w stanie samodzielnie odratować żołnierzy z tego samego kontyngentu, a posiadanie WIP na pewnym poziomie, bo aż 14, daje nam jako dowódcom nadzieje, że ciężko ranni powrócą jeszcze do gry nim nastąpi finał zmagań. Na pewno do biegania po bitewnym stole przydaje się mimetyzm, utrudniający trafienie jej. Smaczkiem pozostaje posiadanie nanopulsera, a więc broni obszarowej o długości kilku cali, która automatycznie trafia wszystkie cele rywala, jakie się pod nią znajdą (a pewnie mało który będzie miał pancerz BTS). Okazjonalnie, gdy wszystko inne zawiedzie, Healerka może wkroczyć do walki wręcz i choć nie ma ona specjalistycznego przeszkolenia, to przy udanym trafieniu (o co nie tak trudno: 19 na K20) i przebiciu rzutu rywala będzie on musiał zdawać pancerz nie na jednej, a na aż trzech kostkach. Patrząc na ten profil można wyłącznie utwierdzić się w przekonaniu, że Nomadzi są frakcją stworzoną do kombinowania.

Podsumowanie: a które to już z kolei… Odsłona kolejnego udanego produktu ze stajni Corvus Belli. Starter w domyśle stanowić ma bezproblemowe wprowadzenie gracza w świat gry Infinity i taką też funkcję pełni. Grając takimi zestawami ma się wrażenie, że cały ten proces nie jest dziełem przypadku, a celowym zabiegiem wydawcy. Liniowa piechota jest? Jest. Średnia piechota jest? A jakże. Ciężka jest? Nawet Mobilna! Element zaskoczenia jest? Zaraz zaraz, gdzieś tutaj stał mój Spektr… Sprawdzone metody działają, bo gdyby było inaczej, to w dobie zmian N3 CB na pewno zaprezentowałby początkującym coś innego.

Lista modeli, które możecie użyć w konkretnych armiach sektorowych:

Corregidor: Alguacile, Mobilna Brygada (4 modele)

Bakunin: Reverend Healer (1 model – dostępny wyłącznie w zestawie Icestorm)

Grenzer, Spektr – tylko na liście ogólnej, Tunguska nie doczekała się jeszcze wydania

Źródła: własne, infinitythegame.com. Zdjęcia są własnością Corvus Belli. Pobrano
je ze strony producenta i poddano minimalnej modyfikacji celem dopasowania do wymiarów bloga.
Reklamy

One thought on “Starter: Nomads (wersja Icestorm)

  1. „Najbardziej zakręconej frakcji”… strasznie dziwnie piszesz najfajniejszej 😛

    A tak serio- dodam jeszcze od siebie, że nowe wzory są zdecydowanie wyższe (gdzieś tak o głowę) od starych (przynajmniej jeżeli idzie o Alguacili i Brygadę- starych Spektrów nie mam dla porównania). Grenzer jest świetny (liczę, że CB wyda najbardziej kozacką wersję z wyrzutnią rakiet, bo snajperów to mamy aż nadto, a Grenzer wymięka niestety przy Intruderze) a Healerka, cóż, Healerki jeszcze nie wypróbowałem. Dziwi mnie mimetyzm zamiast ODD (jak pewnie każdego), ale i tak jest nieźle- przynajmniej na papierze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.