Armia ogólna czy sektorowa?

Armia ogólna czy sektorowa?

To pytanie pojawia się dość często, więc przybliżę nieco tę kwestię. Musicie jednak wiedzieć, czym jest parametr AVA, który pojawia się w statystykach każdej jednostki. To po prostu dostępność, czyli ilu żołnierzy z tego samego oddziału możemy wystawić na stole w jednym czasie (chodzi o wartość maksymalną). Na przykład Auxilia w ogólnej PanOceanii mają wartość 2, czyli jest to maksymalna liczba, jaką możemy zagrać. Hexas z kolei mają na ogólnej liście AVA 1, zatem grając ogólną listą PanO możecie wystawić tylko jednego.

Weźmy zatem na porównanie armie sektorowe (posłużę się Neoterrą): Auxilia ma na tej liście wartość TOTAL, czyli możemy wystawić ich nieograniczoną ilość, a Hexas ma wartość 3 i tylu też możemy wcielić w szeregi naszej armii (wszystko w granicach formatu punktowego i punktów SWC).

Najważniejsze różnice są zatem następujące:

  • Armia ogólna zapewnia Ci dostęp do wszystkich jednostek danej frakcji, ale z reguły ich dostępność jest mniejsza. Armia sektorowa daje Ci mniejszy wybór jednostek na start, ale ich dostępność z reguły będzie wyższa niż na liście ogólnej.
  • Armia ogólna co do zasady nie pozwala Ci wystawiać jednostek w ramach tak zwanych linków (wyjątek: Tohaa). Armia sektorowa pozwala Ci wystawiać co do zasady jeden link (od 3 do 5 żołnierzy z tej samej jednostki) lub czasami więcej (Stalowa Falanga czy Qapu Khalqi jako sztandarowe wyjątki od reguły).
  • Część jednostek w każdej armii jest dostępna wyłącznie na liście ogólnej. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż nie doczekały się jeszcze swoich armii sektorowych. W PanOceanii to na przykład Nisse lub Croc Men.
  • Niektóre armie sektorowe mają dostęp do jednostek z innych frakcji lub najemników. Tak oto na przykład w Acontecimento (sektorówka PanO) możecie wystawić jednostkę Nagas (Aleph), a w Corregidorze (sektorówka Nomadów) możecie wspierać się McMurrough’em (najemnik, korzenie sięgają Ariadny).
  • Istnieje zasada mówiąca o tym, iż do jednostek z listy ogólnej możesz dołączać najemników zgodnie z ich AVA. Zasada ta nie ma zastosowania do armii sektorowych (które z reguły mają już dostęp do konkretnych najemnych ostrzy). Istnieją jednak restrykcje w związku z tą zasadą i tak na przykład nie możecie tak grać na turniejach ITS (oficjalnych scenariuszach od wydawcy). Na innych turniejach lub kampaniach często jest to uregulowane osobnym zapisem (na przykład ograniczającym dostępność wystawiania najemników lub wyłączającym taką możliwość).
  • Padają nieraz głosy, iż armie sektorowe są ciekawsze od strony fluffu, ponieważ jednostki łączy coś więcej, niż sama przynależność do danej frakcji (na przykład pochodzenie z tej samej planety – większość, tej samej platformy – Nomadzi, służenie konkretnej osobie – Qapu Khalqi, czy udział w tych samych operacjach bojowych – przykładem Naga i Acontecimento). Ten podpunkt jest oczywiście mocno dyskusyjny 😉
  • Wygrać możesz bez względu na to, jaką listę wybierzesz, bo… „it’s not your list, it’s you”!

To wszystko brzmi dziwnie i nadal niewiele z tego rozumiesz? Jeśli masz już na oku daną frakcję (niech będą to Nomadzi) i wahasz się nad listą ogólną lub sektorową, to odpal sobie w army builderze obie listy i po prostu je porównaj 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s