Starter: Morat Aggresion Force

No i stało się. Dziś na łamy trafia tekst o ostatnim, dostępnym w sklepach starterze. Jakieś typy, strzały? Oczywiście chodzi o Moratów, czyli część Kombinatu stawiającą na inwazje, szarże i walkę w szczerym polu, zasadzki zostawiając tchórzom (i Shasvastii). Wielcy, przerośnięci i niezdolni do czegoś więcej niż przerabiania swoich przeciwników na wykałaczki Obcy zostali właśnie od nowa spakowani i wyrzeźbieni, a pudełko to staje się od tej pory konkurencyjne dla tego ogólnego, gdzie niby też byli, ale tu… Zresztą „konkurencja” w postaci Malifaux nie śpi, więc ruszam z ofensywą!

Pudło dostarcza nam na wjazd około 166 punktów z możliwością wywindowania tej liczby, choć dobić do 200 bez dodatkowych zakupów nie będzie łatwo. Corvus Belli tym razem nie odleciało za daleko od dobrze znanych sobie wzorców i stworzyło załogę w postaci trzech reprezentantów lekkiej piechoty, jednego ze średniej, jednego z ciężkiej oraz harcownika. Kim są, co potrafią? Oto oni.

Morat Vanguard to oczywiście trójka szeregowców, trepy. Ich życie to wojna, wojna i jeszcze raz wojna. Jak za swoją cenę liczoną w punktach są całkiem spoko. Za bary się brać potrafią, do tego są całkiem rozgarnięci! Symboliczny punkt pancerza także jest, a karabin combi znacie już na tyle dobrze, że pewnie wiecie, jak działa i dlaczego na dalekim zasięgu są minusy. Ważna rzecz – Awangarda może z lekką nadwyżką punktową stać się waszą przewodnią siłą specjalistyczną w kampaniach ITS. Obserwator, paramedyk czy nawet haker będą więc nie od rzeczy, ale funkcje te nie pozwolą uśpić pierwotnej natury Morata, jaką jest rąbanka do oporu.

O Raktoraku od strony fabularnej nie udało mi się wiele dowiedzieć. Skupmy się zatem od razu na tym, czy przyda się w ekipie, czy będzie siedział na ławce rezerwowych. Na papierze jest przyzwoicie. Pierwsze co rzuca się w oczy to 4-4 ruchu, wcale nie będące przecież regułą w segmencie średnio opancerzonych graczy. Jak już jesteśmy przy „ochraniaczach”, to zachodzi tu pewna ambiwalencja. Jedno oczko wyżej na pewno przyniosłoby więcej radości graczom Kombinatu, ale podstawowy pancerz biotechnologiczny trochę wynagradza ów niedostatek i zwiększa elastyczność jednostki. W pozostałych tabelkach to cały czas Morat. Na uwagę zasługuje ciekawe połączenie broni. Combi, ale i ciężki miotacz ognia. Zmora wszelkich kamuflaży i jednostek stojących z jakichkolwiek powodów w jednej linii. Gracze znający bronie obszarowe doskonale wiedzą, jak tego użyć i się nie poparzyć.

Sogarat to zdecydowanie elita małpiego gaju. Ów regiment wygrał największą ilość walk o wejście do bitwy na czele armii. To ideał, do którego dążą pozostali członkowie morackiej społeczności. Powiada się, iż nie ma większego dyshonoru, niż dostać się do jednostki i potem nie sprostać wyśrubowanym wymogom, co w konsekwencji prowadzi do oddania zbroi i oznak pułkowych. Tyle fluff, a jak na stole? Nie ma przelewek dla przeciwnika. Sogarat to zdecydowanie ciężka piechota. Nie bez przyczyny gracze nazywają go mini-TAGiem. Aż 6 punktów pancerza i odporność na bio-niespodzianki (plus 2 punkty żywotności) stawia go na czele większości szarż. Gdyby został poturbowany, poratować jeszcze może automedikit, ulubione urządzenie… Shasvastii. Więc okładacie go, a on wstaje. Ostrzelacie go, a on wstaje. No, może nie zda kiedyś testu na tężyznę. W końcu ma „tylko” 15 PH (75% szans na odratowanie)… co dodatkowo powoduje, że chętnie uniknie lwiej części ataków w testach twarzą w twarz. W walce wręcz przyłoży bronią przebijającą wrogie blachy, po przeżyciu ostrzału nie czmychnie, tylko będzie niewzruszony stał. Sogarat z zestawu targa ze sobą feuerbacha. Nie, nie ma to nic wspólnego z pewnym kompozytorem, ale broń śpiewać umie, zwłaszcza na średnim zasięgu. Gdy coś się zabłąka i podejdzie bliżej, to w kaburze pewnie siedzi assault pistol z czterema gotowymi pociskami. Zdecydowanie bestialski punkt startera. Co ciekawe (i może nieco dziwne), najnowszy wzór został przepakowany na dużą podstawkę. W sieci trwają dyskusje i licytacje, czy nowa wersja jest od poprzedniej większa, raczej nie mniejsza, czy może porównywalna, przy okazji porównując ją do Ajaxa z Alephu.

Oznatka jest ostatnim modelem, o którym napomknę słowo. Statystykami niespecjalnie się wyróżnia. 13 WIP i PH lokują ją w bardziej rozgarniętej części makrokosmosu. Umiejętności strzeleckie nie są najgorsze, ale i nie najlepsze. O co zatem chodzi z tą jednostką? Jak dla mnie ma ona dość wąskie zastosowanie. Przede wszystkim rozwija skrzydła, gdy na stole są Gakis i Pretas. Ot takie stwory, które dzięki Oznatce mogą połączyć się w link i być krztę bardziej zdyscyplinowane. Lekki wyrzutnik granatów dymnych udaremni niejedną zasadzkę ze strony rywala. Ta niepozorna babeczka potrafi też odwinąć się w walce wręcz. Bardzo wysoki współczynnik nie gwarantuje nam wprawdzie natychmiastowego sukcesu (tym bardziej, że brak tu specjalistycznego przeszkolenia), ale potrafi być niezłym straszakiem, zwłaszcza na liniowe wojsko wroga (miecz z cechą shock).

Podsumowanie: mógłbym powiedzieć krótko: nie mój cyrk, nie moje małpy i to chyba oddaje stanowisko w sposób wyczerpujący. Choć nie lubię tej armii, starałem się zachować rzetelność wywodu. Starter jaki jest, sami widzicie. W miarę poukładany, potrafi wejść z kopa jak Chuck Norris. Mamy silne, liniowe wojsko, które sporo zyska dzięki granatnikowi Oznatki, osłaniającej przemarsz i ułatwiającej zajmowanie kluczowych pozycji wyjściowych. Od eliminacji uciążliwych, zakamuflowanych jednostek będzie Raktorak, kręcący się niespokojnie z odbezpieczonym miotaczem ognia. Dyrygentem natomiast (i zapewne porucznikiem) będzie Sogarat. Ciężki i nieprzyjemny w obyciu nie raz i nie dwa zdenerwuje rywala, zdając raz za razem testy, a potem oddając z co by nie mówić mocnego feuerbacha. Jeśli ktoś preferuje mocno siłowy styl grania, to powinien się tu odnaleźć.

Wiadomość z ostatniej chwili: pamiętacie, jak dawno temu pisałem o starterach PanO? Na końcu wpisu o Rycerzach zaznaczyłem, że jest jeszcze jedna armia sektorowa, która nie doczekała się wsparcia, a mianowicie Neoterra. Właśnie niej poświęcona będzie kolejna część, gdyż hiszpański producent postanowił odkurzyć ten fragment galaktyki. Dodajmy, że jest to fragment bardzo, ale to bardzo nastawiony na konkretne zajawki technologiczne w stylu termooptyki, ODD, wizjerów multispektralnych, a także szczególnego natężenia dronów i ognia. PanOceania ma także dostać nową jednostkę. O tym wkrótce!

Cykl starterowy zaczyna ewoluować w stronę „mody na sukces”. Był jeden odcinek, kilka następnych, potem wszyscy zjedli popcorn i wyszli z sali, ostatni zgasił światło, a tu bach! Masz Ci los, kolejna seria 😉

Ranger
Artykuł pierwotnie pojawił się na łamach zaprzyjaźnionego bloga - FireAnt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.