Starter: Combined Army

Połączona Armia: starter podstawowy ~ 190 punktów (z możliwością podbicia do co najmniej 210 punktów bez wpływu na WYSIWYG)

Połączona Armia to, aż do pojawienia się Alephu i Tohaa, jedyna armia, którą mocno wyróżniała się spośród ludzkich frakcji dostępnych w grze… Bo kiedy one różnią się między sobą pewnymi subtelnościami, jak chociażby aspekt walki, w którym są najlepsi (*strzelanie w PanOceanii dla przykładu*) to siły Wyewoluowanej Inteligencji – jak na amalgam obcych ras przystało! – jest frakcją wypełnioną po brzegi dziwacznymi technologiami, nietypowym uzbrojeniem i rękawami wypchanymi po brzegi brudnymi sztuczkami. Ot chociażby unikalna dla frakcji broń pod postacią dość przerażającego działa plazmowego czy naprawdę brudnego numeru z atakiem wirusowym Sepsitor, który pozwala przejąć kontrolę nad wrogimi modelami. Całkowicie i niezaprzeczalnie. To tylko para ciekawostek oferowanych przez kosmitów, bo mamy tutaj również modele dosłownie zjadające jednostki wroga, modele noszące ze sobą własną osłonę czy dowódcę, który nie jest aktualnym żołnierzem, lecz samą Wyewoluowaną Inteligencją, którą poprzez Cube przejmuje bezpośrednią kontrolę nad swoimi żołnierzami (*assuming direct control! – kto grał w Mass Effect, ten wie*)

Starter pochodzi z odległych czasów, kiedy Infinity dopiero się rozkręcało, ale fortunnie ząb czasu był łaskawy dla tychże modeli – cóż, obcy to obcy, ciężko narzekać na anatomię czy dziwne mordy kosmitów, prawda? I choć mamy już dużo ładniejszy wzór Charontydy z karabinem maszynowym, to i stary Charontyda wygląda w porządku. W środku dostajemy niejako standardowy zestaw startera podstawowego – trzy jednostki liniowe lekkiej piechoty, ciężką piechotę, gościa z kamuflażem oraz dodatkowego specjalistę. W tym pudełku są to trzy sztuki Morat Vanguard Infantry, Charontyda, Malignos oraz Daturazi Witch-Soldier. Przyjrzymy im się z bliska!

Zacznijmy od naszej jednostki podstawowej, czyli od Morat Vanguard Infantry, które jest ogólnie rzecz ujmując tak przeciętna jak tylko można sobie wymarzyć, ze statystykami nie do pozazdroszczenia, ale też nie na tyle złymi, by można było narzekać. Wyróżniają się jedynie solidnym CC na poziomie Zhanshi z Yu-Jing… Oraz najwyższym PH spośród wszystkich podstawowych lekkich jednostek, co z pewnością nie przeszkodzi w próbach unikania ostrzału czy w nawet w ostateczności walki wręcz. Prawdziwym bonusem jest to, że są… Moratami! I tak naprawdę za to płacimy te dodatkowe punkty – każdy Morat posiada zasadę Religious Troop, a więc w razie utraty dowódcy nadal generuje rozkaz dla siebie. Może też całkowicie zignorować wycofywanie się… Słowem, Moraci walczą do końca, do śmierci. Sam fakt posiadania Morata w armii zwiększa prób ‘morali’ z 60 do 75 procent, co oznacza często gęsto, że przeciwnik musi zabić tą jedną czy dwie dodatkowe figurki zanim nasza armia zacznie się sypać. Miły bonus i rzecz odpowiadająca za fakt, że Moraci znajdują miejsce w każdej liście poza sektorówką Shasvastii.

Standardowe uzbrojenie w postaci Combi Rifle to norma, a same warianty nie oferują niczego ponad standard w postaci przeciętnego hakera, przeciętnego para medyka czy taniego jak barszcz dowódcę o minimalnej wytrzymałości. Z broni ciężkich również nic unikalnego tutaj nie uświadczymy. Ot, ciężki karabin maszynowy, rakietnica czy karabin snajperski, to wszystko na co możemy liczyć. Fortunnie mamy dużo lepszych specjalistów i komandosów do targania takich armat, więc ta podstawowa piechota spełnia swoją rolę idealnie – jako cheerleaderki!

Jeżeli jesteśmy przy Moratach, to kolejną jednostką z tejże rasy jest jedna sztuka Daturazi Witch-Soldier – specjalistę do walki wręcz i, moim zdaniem, jeden z najlepszych jednostek w grze stworzonych z myślą o denerwowaniu przeciwnika i podnoszenia mu poziomu stresu. Jest to jedna z tych jednostek, która przy dobrym kierowcy naprawdę pokażą klasę i zmuszą przeciwnika do kombinowania i odpowiedniego ustawienia obrony, by nie dopuścić ich zbyt blisko… Bo jeżeli dopuści się ich za blisko, robi się diablo niebezpiecznie. Wysokie umiejętności walki wręcz połączone z Martial Arts LV.4 oraz solidnym PH czyni z niego nie tylko niebezpiecznego kombatanta w zwarciu, ale oferuje mu również zdolność V: Courage oraz Sixth Sense LV.1 – nie musi się więc chować pod ostrzałem a na dodatek nie da się go zaskoczyć w jego strefie kontroli. Mało? Ok, dodajmy do tego CH: Mimetism, by przeciwnicy nie mieli za łatwo w ich zestrzeleniu… Dodajmy im Granaty Dymne, by mogli kryć swoją własną linię biegu przez pole bitwy. Mało? No to Coma – paskudna umiejętność, choć fortunnie dla przeciwników, rzadko widzi się ją wykorzystaną w grze, ponieważ by móc ją aktywować nasz wiedźmo żołnierz potrzebuje najpierw coś porządnie uśmiercić… Co nie oznacza, że nie jest to niebezpieczna zabawa. Przykład? Podbiegamy do przeciwnika, udaje nam się go zabić, odpalamy Comę – I bum! Możemy poświęcić go w celu ataku wirusowego Sepsitor na wrogów oddalonych o 8 cali, co potrafi nieraz całkowicie odwrócić grę!

Wszystko to za śmieszne punkty… Ponieważ model ma mały pancerz w postaci całego, jednego punkt – a na dodatek jest Impetuous – co oznacza, że co rundę biegnie wprost na przeciwnika; I choć mimetyzm i granaty dymne pomagają, to jednak kiedy nasz model sam biegnie na wroga często gęsto wpadnie pod tak dużo ostrzału reakcyjnego, że zwyczajnie padnie zanim dokona poważniejszych… Czy nawet jakichkolwiek zniszczeń! Dlatego właśnie jest to modle wymagający dobrego dowódcy, solidnego wykorzystania na polu bitwy i przeciwnika, który popełni błąd zignorowania tych żołnierzy. Uzbrojenie? Cóż, broń strzelecka na gościu do walki wręcz to nic magicznego… Możemy przyoszczędzić trochę punktów i wymienić Combi Rifle na Chain Rifle, który nadrabia brak zasięgu automatycznym trafianiem ze wzornika… Za to mamy ładny wybór uzbrojenia do walki wręcz! Od broni szokowej, aż po AP (Armor Pierceing) a nawet EXP (Explosive) o dewastujących efektach, jeżeli uda się przeciwnikowi sprzedać Plaskacza.

A co z naszym zwiadowcą? Tutaj możemy się naprawdę ucieszyć, bo co jak co, Połączona Armia posiada dostęp do jednych z najlepszych ‘cichociemnych’ dostępnych w grze, czyli tak naprawdę całej rodzinie Shasvastiich – chudych patyczaków o wielkich zdolnościach adaptacyjnych, wielkiej niechęci do honorowej walki i zaawansowanej technologii, na tyle niezrozumiałej dla ludzi, że otrzymała nazwę Voodoo Tech. I w starterze dostaniemy Malignosa, zwiadowcę z termo-optycznym kamuflażem, który nie tylko potrafi solidnie zaskoczyć wyskakując niczym przysłowiowy Filip z konopi na niespodziewającego się wrażego sołdata. Oczywiście marnowanie takiego potencjału na Combi Rifle jest nieco smutne, ale model posiada dostęp do karabinu snajperskiego – szczerze wątpię, by twoi pierwsi przeciwnicy mieli coś naprzeciwko proksowaniu tego modelu w roli snajpera! Ponadto każdy Malignos posiada zasadę Infiltration, co pozwala na wystawienie go w kamuflażu aż do połowy stołu gdzie tylko chcemy, albo zaryzykować rzut na PH w celu położeniu go nawet na połówce wroga (*naturalnie poza strefą rozstawienia!*). Jest to bardzo ważna umiejętność, bo pozwala ustawić naszego snajpera i łowcę w kluczowej pozycji, dzięki której będzie mógł razić wrogów w relatywnym bezpieczeństwie osłony a na dodatek posiadać pole ostrzału grożące jak największej liczbie wrogich modeli.

Uzbrojenie? Cóż, poza opcją na karabin snajperski nasz Malignos zawsze taszczy ze sobą miny, świetne narzędzie w wielu misjach, kiedy staramy się zabezpieczyć jakiś kawałek terenu czy przejście lub korytarz przed z byt entuzjastycznym przeciwnikiem… A jakby tego było mało, mamy możliwość nabycia wyjątkowo zabójczych min monofilamentowych, które całkowicie ignorują pancerz modelu, który w nie wdepnąć, i zawsze uderzają z tą samą siłą… Jak przeciwnik nie zda testu, jest z miejsca szatkowany na kawałki odchodząc w niebyt, bez znaczenia czy jest to prosty żołdak czy super zaawansowany T.A.G. Dodatkowo z solidnym poziomem WIP może być nienajgorszym hakerem (*zhackować nadciągającego T.A.G’a z zaskoczenia to czysta rozkosz*) lub ukrywającym się przed wrogim ostrzałem dowódcą.

I wreszcie duma starteru Połączonej Armii, prawdziwy potwór pola walki i ciężka piechota przez duże ‘Ć’ – Charontyda. Zacznijmy od porządnych statystyk na każdym froncie, wliczając w to świetną wytrzymałość przez pancerz na poziomie 5, tarczy biotechnologicznej na poziomie -6, 2 a technicznie 3 ranami dzięki zdolności V: No Wound Incapacitation ora fantastyczne uzbrojenie pod postacią działa plazmowego i nanopulsera. Pierwszy do działo średniego zasięgu, który strzela okrągłym wzornikiem z solidną siłą a na dodatek wszystko trafione tego rodzaju pociskiem musi zdać zarówno rzut na pancerz w celu obrony przed zwykłą raną jak i rzut na tarcze biotechnologiczną, by uniknąć wyłączenia sprzętu z powodu impulsu elektromagnetycznego. Jeden celny strzał jest więc naprawdę miły dla gracza Połączonych Armii… przeciwnik wytrzymał i przetrwał? A nóż zaliczy wyłączenie pancerza czy uzbrojenia! Zawsze jakiś bonus. Nanopulser zaś to ‘miotacz ognia kontra tarcza biotechnologiczna’, co jest o tyle miłe, że jednak znaczna większość jednostek nie posiada takiej tarczy w ogóle, i w ten sposób zwyczajnie łatwiej się przez wrogów przegryźć używając nanopulsera na bliski dystans. Co jednak czyni Charontydę wspaniałego potwora, to dostęp do czaderskich urządzeń, jak chociażby Hacking Device Plus – co z WIP na poziomie 16 daje nam hakera doskonałego, który nie będzie miał też problemów ze znakowaniem celów dla rakiet samonaprowadzających czy pocisków Haiduka z jego, tak, dobrze czytanie, samonaprowadzającej się snajperki. Ale kluczem do sukcesu modelu jest połączenie dobrych statystyk, mocnych armat z… Multispectral Visor LV.3, który totalnie olewa minusowe modyfikatory z kamuflaży wrażych jednostek, ale pozwala wręcz strzelać bezpośrednio do znaczników kamuflażu nawet nie marnując czasu na próby ich odkrycia! ŚwietnWie się to też kombuje z granatami dymnymi. Możemy rzucić Charontydzie po nogi, a on i tak będzie strzelał bez problemów kiedy wrogowie będą przedzierać się przez ujemne modyfikatory… Jeżeli przetrwają.

Oraz, oczywiście, Ghost: Mnemonica. Fantastyczna umiejętność, która pozwala mocno zwalczać problemy tejże frakcji z liczebnością. Mało modeli z powodu puntkowej drożyzny może powodowować trudności z utrzymaniem się na stole czy próbach chowania dowódcy, by nie ucierpieć z powodu jego straty… Ale posiadając szefa z Ghost: Mnemonica nie musimy się przejmować! Widzicie, kiedy Charontyda-Dowóda zdechnie pod wrażym ostrzałem, zamiast się martwić utrata szefa, aspekt dowodzenia przeskakuje automatycznie do dowolnego innego modelu posiadającego Cube, dając temu modelowi WIP pierwszego (*magiczne 16!*) oraz, tak, zasadę G: Mnemonica! Dopóki więc mamy na stole modele z Cube, nie musimy się przejmować utratą dowódcy. Dorzućmy do tego armię moratów i dostajemy armię, która choć liczebnie niewielka, nie ucieka z pola walki, toczy bój do ostatniej kropli krwi i nie cierpi na bolączki związane a utratą dowodzącego… Nie musi się nawet przejmować próbami ochrony szefa! Może spokojnie toczyć boje na samym froncie, bo w przypadku śmierci niczego nie ryzykujemy.

Podsumowując? Starter Połączonej Armii kontynuuje fantastyczną tradycję Corvus Belli wydawania porządnych zestawów startowych, którymi można spokojnie pograć od razu po wyjęciu z pudełka bez dodatkowych zakupów, a na dodatek w zręczny sposób zapoznają graczy z kluczowymi elementami systemu, jak kamuflaże, infiltracje czy różne rodzaje jednostek. Sam starter jest dość obfity punktowo, głównie ze względu na Charontyda, który sam w sobie kosztuje prawie 100 punktów! Tak czy siak starter oferuje porządny zestaw żołnierzy, którzy stanowić będą świetne rozpoczęcie kolekcji Połączonej Armii dla każdego gracza.

Artykuł pierwotnie pojawił się na łamach zaprzyjaźnionego bloga - FireAnt, a jego autorem jest Mrówek.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.